Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı, Sudan’daki çatışmanın taraflarıyla görüştü

[ad_1]

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faysal bin Ferhan, Sudan Ordu Komutanı Orgeneral Abdulfettah el-Burhan ve Hızlı Destek Kuvvetleri (HDK) Komutanı Muhammed Hamdan Dagalu ile Sudan’da yaşanan gelişmeleri değerlendirdi.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faysal bin Ferhan, Sudan Ordu Komutanı Orgeneral Abdulfettah el-Burhan ve Hızlı Destek Kuvvetleri (HDK) Komutanı Muhammed Hamdan Dagalu ile Sudan’da yaşanan gelişmeleri değerlendirdi.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre Bin Ferhan, Burhan ve Dagalu ile ayrı ayrı telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Görüşmelerde Bin Ferhan, Sudanlı tarafları sükuneti korumaya, ulusal menfaati öncelemeye ve her türlü şiddet eylemine son vermeye çağırdı.

Bin Ferhan ayrıca, çerçeve anlaşmasına geri dönülmesi ve Sudan’da güvenlik ve istikrarın sağlanmasının önemine işaret etti.

Mısır’dan Sudan’da “ateşkes temasları”

Mısır Dışişleri Bakanlığının açıklamasına göre Dışişleri Bakanı Samih Şukri, Afrika Birliği Komisyonu Başkanı Musa Faki ile gerçekleştirdiği telefon görüşmesinde, ülkesinin, Sudanlı tarafları ateşkese teşvik etmek için görüşmelerde bulunduğunu aktardı.

Şukri’nin, Sudanlı mevkidaşı Ali es-Sadık ile gerçekleştirdiği telefon görüşmesinde ise krizin kontrol altına alınması amacıyla yürütülen çalışmaların takip edilmesi için koordinasyonun sürdürülmesi kararlaştırıldı.

Ordu ile HDK arasında çatışma

Sudan’ın başkenti Hartum ve çeşitli şehirlerinde, 15 Nisan sabahı Sudan ordusu ile paramiliter Hızlı Destek Kuvvetleri (HDK) arasında silahlı çatışmalar başlamıştı.

Ordu ile HDK arasında “HDK’nin tamamen orduya katılmasını” öngören askeri güvenlik reformu konusunda son birkaç aydır yaşanan anlaşmazlık, iki güç arasında sıcak çatışmaya dönüşmüştü.

Ülkedeki çatışmalarda 56 sivilin öldüğü, aralarında askerlerin de bulunduğu 595 kişinin yaralandığı bildirilmişti.

Kaynak: AA / Güncel

Suudi Arabistan Sudan Ordu Güncel Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

dul seks hattı dul seks hatları dul sohbet hattı dul sohbet hatları dul sex hattı dul sex hatları dul bayan numaraları sex hattı sex hatları sex hattı sex hatları seks hattı seks hatları alo sex hattı alo seks hattı seks hattı seks hatları seks numaraları sikiş hattı porno sohbet hattı whatsapp sex hattı sex hattı ucuz sex hatları ucuz sex hattı ucuz seks hattı sex hattı sex hattı ara sex sohbet seks hatları cinsel sex sohbet alo sex hattı alo seks hattı telefon seks hattı online sex sohbet telefon sex hattı sex sohbet telefon telefonda seks sohbet canlı sex hattı sex hattı ara canlı sex hatları erotik sohbet hattı sex hattı sex hatları telefonda cinsel sohbet canlı sex tel telefonda sex hattı telefonda seks hattı sex hattı türk sex hattı telefonda sex hattı telefonda sex hatları trsohbet hatları trsohbet hattı trsohbet sex hattı trsohbet odaları