Hatay’a kazandırılan Konya Konteyner Kentin birinci etabının açılışı yapıldı


Hatay’a kazandırılan Konya Konteyner Kentin birinci etabının açılışı yapıldı Başkan Altay: “Her zaman yanınızda ve yakınınızda olacağız” Konya Büyükşehir Belediyesinin;

Hatay‘a kazandırılan Konya Konteyner Kentin birinci etabının açılışı yapıldı

Başkan Altay :

“Her zaman yanınızda ve yakınınızda olacağız”

HATAY – Konya Büyükşehir Belediyesinin; Konya Ticaret Odası, Konya Sanayi Odası, Konya Ticaret Borsası ile Karatay, Meram ve Selçuklu belediyeleri ile birlikte Hatay‘a kazandırdığı Konya Konteyner Kent’in birinci etabı düzenlenen iftar programıyla açıldı.

Konya Büyükşehir Belediyesi ile Karatay, Meram ve Selçuklu belediyeleri, Konya Ticaret Odası, Konya Sanayi Odası ve Konya Ticaret Borsası tarafından Hatay‘a kazandırılan Konya Konteyner Kent’in 1. etabı düzenlenen iftar programıyla açıldı. İftar programı öncesinde Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay ve protokol mensupları, konteynerleri ziyaret ederek Hataylı çocuklara bayramlık hediye etti.

Başkan Altay emek veren herkese teşekkür etti

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, depremin ilk gününden itibaren Konya olarak Hatay‘da yaraların sarılması adına ihtiyaç olan her alanda çalışmalar yürüttüklerini ifade ederek konuşmasına başladı. Başkan Altay, depremin ilk günlerinde Konya İtfaiye Teşkilatının ve belediye personelinin 168 vatandaşı enkazdan canlı olarak çıkardığını daha sonra da hızlıca içme suyu problemini çözmek için KOSKİ’nin can siperane bir çalışmayla önce kuyuları, sonra şebekedeki tamirleri düzenleyerek, Hatay‘ı temiz suyla buluşturduğunu anımsattı. Başkan Altay, “Konyalıların gönderdiği 600’den fazla tırı, ihtiyaç sahiplerine dağıtmak için burada organizasyonlar oluşturduk. Sonra devletimizin ve AFAD’ın talebiyle konteyner kent oluşturmak için yola çıktık. Bugün inşallah hep birlikte hem birinci etabın açılışını gerçekleştiriyoruz. Bu konteyner kentin ortaya çıkmasında Konya Ticaret Odamız, Sanayi Odamız, Borsamız, Meram, Karatay ve Selçuklu Belediye Başkanlarımızın çok büyük emekleri var. Ben huzurlarınızda onlara ve kurumlarına ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Allah razı olsun. Burada aslında bir yaşam alanı oluşturuldu. 448 konteynerimizde 1 bin 445 vatandaşımız şu anda burada yaşamlarına başlamış oldular. Onların yaşam alanlarıyla birlikte çamaşırhanesinden berberine, marketinden okuluna, camisinden sosyal alanlarına kadar birçok hizmeti burada sunmuş olacağız. Bu vesileyle konteyner kentimizin hayırlar getirmesini temenni ediyorum” açıklamasında bulundu.

“1000 konteynerlik bir yaşam alanını Konyalılar olarak oluşturmuş olacağız”

İkinci etap konteyner kenti de bayramdan önce yetiştirmeye çalıştıklarını kaydeden Başkan Altay, “Böylece 1000 konteynerlik bir yaşam alanını Konyalılar olarak oluşturmuş olacağız. Bununla birlikte Konya Sanayi Odamız, İskenderun’da Organize Sanayi Bölgemizle birlikte 250 konteynerlik bir yaşam alanı oluşturuyor. Konya MÜSİAD’ımız da ilk günden itibaren hem yaraların sarılması, yardım faaliyetleri hem de şu anda Konya Büyükşehir Belediye’mizle birlikte 152 iş yerinden oluşacak bir bedestenin inşaat çalışmalarını yürütüyoruz. İnşallah bunlar da en kısa sürede tamamlanmış olacak. Ayrıca, Konya ve Hatay kardeşliğini perçinlemek adına Hatay’ın en önemli kültürel mirası olan Habib-i Neccar Camisi’nin ayağa kaldırılmasıyla ilgili olarak da Konya olarak bir sorumluluk üstlendik. İnşallah Kültür Bakanlığı’mız, Vakıflar Genel Müdürlüğü’müz izniyle, Konya Büyükşehir Belediyesi ve Konyalılar olarak Habib-i Neccar Camisi’nin bir an önce, hem Hataylıların hem Türkiye’nin hem de tüm İslam aleminin hizmetine sunmuş olacağız” diye konuştu.

Hep birlikte bu yaraları saracağız

“Cumhurbaşkanımızın ifade ettiği gibi Hatay’da ve deprem bölgesinde artık ihtiyaç kalmadı denilene kadar sizlerle birlikteyiz” diyen Başkan Altay, “Nerede bir problem varsa, nerede bir sorun varsa onu çözmek için her zaman sizin yanınızda ve yakınınızda olacağız. Konteyner kentimizin hayırlı olmasını temenni ediyorum. Yaklaşan Kadir Gecemiz ve Bayramımız şimdiden mübarek olsun” sözleriyle konuşmasını bitirdi.

“Bugün iftiharla Konya’dan bahsediyoruz”

AK Parti Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman, “Bugün iftiharla Konya Büyükşehir Belediyesi’nden bahsediyoruz. Konya’dan bahsediyoruz. Biraz önce başkanımız dile getirdi. Habib-i Neccar Camii, Yasin Suresi’nde var olan, yer alan bir camidir. Bütün Türkiye’nin bildiği camilerden bir tanesidir. Anadolu’daki ilk camidir. İşte Konya ile Hatay arasında öylesine büyük bir bağ kuruldu ki, Habib-i Neccar Hazretlerinden sonra burada Habib-i Neccar Camii’ni ayağa kaldıran Konya Büyükşehir Belediyesi oldu. Biz sonsuz teşekkür ediyoruz. Allah razı olsun kendilerinden. Yine ayrıca ilk günden beri Konyalılar, Hatay’ın yaralarını sarmak için, Hatay’ı ayağa kaldırmak için konteyner lazımsa konteyner getirdiler. Su hatlarının tamiri lazımsa bunu yaptılar. Çadır lazımsa çadır getirdiler. Çorba lazımsa çorba verdiler. Onun için ne kadar teşekkür etsek azdır” sözlerini kullandı.

“Cenab-ı Hak bir daha böyle felaketler yaşatmasın”

AK Parti Konya Milletvekili Tahir Akyürek, “Genel Başkan Yardımcımıza, Büyükşehir Belediye Başkanımıza, hassaten koordinatörlükleri nedeniyle, Hatay’a yapılan hizmetler nedeniyle şehrimiz, ülkemiz, insanımız adına teşekkür ediyorum. Yine Sanayi Odamızın, Ticaret Odamızın, Ticaret Borsamızın, Konya’daki katkıda bulunan diğer kuruluşlarımızın da başkan ve mensuplarına insanımız adına şükranlarımı arz ediyorum. Meram, Selçuklu, Karatay ve diğer ilçe belediye başkanlarımız ve belediye çalışanlarımız, Büyükşehir Belediye ekibimizin birçoğunu aylardır burada görüyoruz. Onlara da emeklerine, ellerine sağlık diyorum. Cenab-ı Hak bir daha böyle felaketler yaşatmasın” dedi.

“Birbirimizin yarasını sarmak için yarış halindeyiz”

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Konya Milletvekili Leyla Şahin Usta, böylesine güzel ve büyük bir sofrada olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Büyük bir afetten çıkıyoruz evet. Ama bu afetin bize öğrettiği çok şey var. Nereli olursak olalım, insanız ve hepimiz birbirimizin yarasını sarmak için yarış halindeyiz. Birlik ve beraberliğimizi ortaya koyduğumuz bu önemli günlerde bizi sokakta her gördüğü yerde kucaklayan kıymetli Hataylı kardeşlerimize teşekkür ediyoruz. Konya olarak büyük hizmetler yapıyoruz. Yapmalıyız da. Zor zamanda bir araya gelmek, bizim birliğimizi, beraberliğimizi daha da kenetlendirecek en önemli güçlerimizden birisi. Bu vesileyle bu konteyner kentin kurulmasında özellikle hem maddi hem manevi katkısı bulunan Büyükşehir Belediyemize, üç merkez ilçe belediyemize, Sanayi Odamıza, Ticaret Odamıza, Borsamıza, başkanlarımıza ve onların üyelerine hassaten teşekkür ediyoruz. Hepsinin karşılığını hem bu dünyada hem öbür dünyada misliyle karşılarına çıkarsın diyoruz” dedi. Depremin olduğu ilk andan itibaren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde herkesin sahaya indiği kaydeden Usta, “Elhamdülillah yüzümüzün akıyla Hatay’da elimizden gelen her şeyin en iyisini yaptığımıza inanıyoruz. Sizden de bu teveccühü gördüğümüz için, bu ilgi ve alakayı gördüğümüz için teşekkür ediyoruz. Ama hedefimiz sizlerin inşallah önümüzdeki sene evlerinize geçmenizi temenni ediyoruz. Onun için canhıraş çalışıyoruz, çabalıyoruz. Verdiğimiz sözlerin hepsini tamamlayacağız” diye konuştu.

“Hatay’ın Konya’yla eşleşmesi büyük bir şans”

Hatay Koordinatörü Kütahya Valisi Ali Çelik ise, “6 Şubat sabahında büyük bir imtihanla uyandıktan sonra birçok acıyı, sıkıntıyı, hüznü, o günden itibaren hem siz ailelerinizle birlikte hem tüm Türkiye olarak birlikte yaşamaya devam ediyoruz. Antakya bölgesinin de Konya ilimizle eşleşmiş olması bizler açısından da, görev yapma açısından da büyük bir şanstı. O gün akşam saatlerinden itibaren Konya Büyükşehir Belediyesi ve onun koordinasyonunda tüm Konya’nın Hatay’da, Antakya’da, ciddi bir emeği ve mesaisi başladı. İlk andan itibaren, ilk acıların sarılması, arama kurtarmanın başlaması, gıda nakli, gıda ihtiyacının karşılanması, çadır kentlerin kurulması, konteyner kent alanlarının yapılması gibi birçok alanda hem yüreklerini, hem emeklerini, hem de bütün heyecanlarını ortaya koydular. Hep beraber bu yükün azaltılması için çaba gösterdiler. Bu konuda emeği geçen başta Büyükşehir Belediye Başkanı olmak üzere tüm belediyelere Konya’mıza teşekkürlerimi arz ediyorum devletimiz adına” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından dua edilerek konteyner kentin açılışı gerçekleştirildi. Sonrasında Konya Konteyner Kent’e yerleştirilen Hataylı depremzedeler için düzenlenen iftar programı ve çocuklar için etkinlikler gerçekleştirildi.

Son 1 Saatte Meydana Gelen Artçı Sarsıntılar Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Genel

Konya Büyükşehir Belediyesi Altay Hatay Konya Genel Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir