Son Dakika: Asgari ücret görüşmelerinde ikinci raunt! Türk-İş anlaşma için şartını açıkladı

GÜNCEL HABERLER
Haberi Puanla post
Son dakika: Milyonların heyecanla beklediği yeni asgari ücret için zam pazarlığı başladı. Türk-İş, TİSK ve hükümet kanadından oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, ikinci toplantısını gerçekleştirmek için bir araya geldi. Toplantının ev sahibi olan Türk-İş’in Genel Başkanı Ergün Atalay, “Resmi bir sayı söylememeye çaba ediyoruz. Kamuoyunda oluşan rakamlar ortada. Bu rakamların altında bir antak kalma yapmamız olası değil.” dedi.

Asgari ücret zammı için milyonların beklediği an geldi. Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 1 Aralık tarihinde Emek harcama ve Toplumsal Emniyet Bakanlığı’nın ev sahipliğinde gerçekleştirdiği ilk toplantının arkasından bugün ikinci toplantısını işçi temsilcisi Türk-İş’in ev sahipliğinde gerçekleştiriyor. Görüşmelerde işveren tarafını Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK), işçi tarafını ise en çok üyeye haiz konfederasyon olduğundan Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş) temsil ediyor.

Basına kapalı meydana getirilen toplantı öncesi izahat meydana getiren Türk İş Genel Başkanı Ergün Atalay, “TÜİK temsilcileri enflasyon yüzde 21’dir diyor. İnsanlar geçinebilmek için büyük savaşım veriyorlar. Son iki ayda temel besin maddelerine gelen zamlar ortadadır. 35-40’ın üstünde rakamlar var önümde. Gücünüzün yettiği kadar bu tarz şeyleri değerlendireceğinizi biliyorum. Bakan beyle tekrar konuştum ve öyleki çıktım buraya. Memurlarla alakalı bir mevzu var ikimiz de memurlar da enflasyon üstünde bir zam olduğunda devlet bizlere veriyor. Ben bakan beye anlatım ettim. Enflasyonun üstünde kümülatif değerlendirmeyi düşünüyorlar. Ben vakaya TİSK’in ve işverenlerin iyi mi baktığını biliyorum. Bu ücret düşük bir ücrettir.” dedi.

Atalay, “Müşterek hükümet, işçi, işveren birlikte imzalayalım. Bizim beklentimizin altında duracak bir sayı olursa buna katılmayacağını bakan beye de söyledim. Sayın Cumhurbaşkanımıza da ilettiler arzumuz bir an önceden önümüze bir sayı gelsin de bu işi bağlayalım. Istek ettiğimiz sayı gelmezse derhal bağlamanın da bir anlamı yoktur. Siyasilerin açıklamalarına bakıyorum. Topluluğun bütün kesimleri bu fikri beyan ediyor. Bir inceleme var, inceleme meydana getiren tarafta biziz. Gerede’de pompacı ile konuştum ve onun bana ne söylediğini biliyorum. Eryaman’da fırındaki kızla konuşuyorum. Topluluğun beklentisi yüksek. İnsanların tebessüm edeceği bir rakamla buradan kalkmak istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Atalay laflarını, “Zorda olan iş bölgeleri ile alakalı katkı sağlanması gerekiyor mu gerekiyor. Vergi ile alakalı bir düzen yapılırsa. Ocak ayında aldığımız tutarı aralık ayına geldiğimizde alamıyoruz. Bunu amme mensubu da asgari ücretli de alamıyor. Resmi bir sayı söylememeye çaba ediyoruz. Kamuoyunda oluşan rakamlar ortada. Bu rakamların altında bir antak kalma yapmamız olası değil. İnşallah umduğumuz benzer biçimde olur ve hep birlikte zevkle imzalarız.” diyerek sonlandırdı.

Asgari Ücret ile alakalı üçüncü toplantı 9 Aralık Perşembe günü saat 10.00’da işveren temsilcisi TİSK’in ev sahipliğinde yapılacak. Yasa gereği asgari ücretin Aralık ayı içerisinde belirlenmesi gerekiyor. Taraflar bu sene ay sonuna kalmadan anlaşmaya varmayı planladıklarını duyurmuştu.

Emek harcama ve Toplumsal Emniyet Bakanı Vedat Alim, 1 Aralık’ta meydana gelen ilk görüşmede asgari ücretle alakalı meydana getirilen anketleri paylaşmıştı. Meydana getirilen emekler neticesinde işçi tarafının 3.750-4.000 lira içinde, işveren tarafının ise 3.500-3.750 lira içinde asgari ücret istediğini belirtmişti.

Asgari tutarı, yasa gereği işçi, işveren ve hükümetten beşer temsilci olmak suretiyle 15 kişiden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu belirliyor. Komisyon, yeni asgari tutarı atama emekleri kapsamında dört defa toplanıyor. Bakanlıktaki ilk toplantının arkasından komisyon, işçi, işveren ev sahipliğindeki toplantıların arkasından son toplantısını yeniden bakanlıkta yapıyor. Bakanlığın belirlediği üyelerden birinin başkanlık etmiş olduğu komisyon, minimum 10 üyenin katılımıyla toplanıp oy çokluğuyla karar veriyor. Oyların eşitliği halinde başkanın bulunmuş olduğu tarafın çoğunluğu sağlamış olduğu kabul ediliyor.

Asgari ücret, halen bekar bir işçi için aylık brüt 3 bin 577 lira 50 kuruş, vergiler ve kesintiler düştüğünde net 2 bin 825 lira 90 kuruş olarak uygulanıyor. Apartman görevlileri için ise düzgüsel işçilerden değişik olarak gelir ve damga vergileri kesilmediği için net 3 bin 40 lira 87 kuruş olarak hesaplanıyor. Asgari ücretin işverene toplam maliyeti, bir işçi için 4 bin 203 lira 56 kuruş. Bunun 3 bin 577 lira 50 kuruşu brüt asgari ücret, 554 lira 51 kuruşunu toplumsal emniyet primi, 71 lira 55 kuruşunu işveren işsizlik sigorta fonu oluşturuyor.

 

Bu haberi paylaş :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.