Sokak hayvanları konusunda yeni adım! Pilot uygulama İstanbul’da başladı

EKONOMİ GÜNCEL HABERLER Sağlık Haberleri Son Dakika Haberleri
Haberi Puanla post

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında dün Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde yapılan Kabine Toplantısı sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Kirişci, İstanbul‘daki hayvan barınağı sorununu, yerel yönetimlere yer tahsis ederek çözeceklerini açıkladı.

İSTANBUL VALİLİĞİ İLE ÇALIŞMA BAŞLATILDI

Hayvan barınakları konusunda yer yoksunluğu bulunduğuna dikkati çeken Kirişci, sahipsiz hayvanlar için İstanbul Valiliği ile bir çalışma başlattıklarını dile getirdi.

“ORMANLIK ALANLARDAN YER VERECEĞİZ”

Açıklamalarında Kirişci, şunları söyledi: “Bu barınakların doğal hayata yakın olması gerekiyor. Biz, ormanlarımızdan yer vermeyi planlıyoruz. Yerel yönetimlere ormanlık alanlardan yer vererek İstanbul’un barınak sorununu gidereceğiz. Bir derneğe ya da gönüllülere veremeyiz ama belediyelere yer verebiliriz.

“İSTANBUL’DA PİLOT UYGULAMA BAŞLATTIK”

İstanbul’un 39 ilçesi için 30’ar dekarlık yerleri, yerel yönetimlerin doğal hayvan barınağı olarak kullanmalarını sağlayacağız. Süreci Valiliğimiz takip ediyor. İstanbul’da pilot uygulama olarak başlattık. Eğer karşılığı olursa ve bundan olumlu netice alabilirsek diğer iller için de benzer bir yol izleyeceğiz.”

HAYVAN POPÜLASYONUNUN ARTIŞI KONUSU

Gelecek günlerde şehirlerde sahipsiz hayvan popülasyonunun artışıyla ilgili bir çalıştay düzenleyeceklerini aktaran Kirişci, bu çalıştayda akademisyenlerin, uzmanların görüşleri alınarak bir yol haritası belirleneceğini söyledi.

Kaynak: AA / Güncel

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Bekir Pakdemirli Vahit Kirişci İstanbul Politika Güncel Haberler

Bu haberi paylaş :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.