Merkez Bankası faiz kararı ne olur? Merkez Bankası faizi düşürür mü? Merkez Bankası faiz indirir mi?

EKONOMİ GÜNCEL HABERLER Sağlık Haberleri Son Dakika Haberleri
Haberi Puanla post

Merkez Bankası faiz kararı ne olur? Türkiye’nin gözü Merkez Bankası‘nın yarın açıklayacağı ekim ayı faiz kararına çevrildi. Eylül ayında gerçekleşen toplantıda politika faizi 100 baz puanlık indirimle yüzde 13’ten yüzde 12’ye düşürülmüştü. Peki, Merkez Bankası Ekim ayı faiz kararı ne olur? Merkez Bankası faiz düşürür mü? Merkez Bankası faiz indirir mi? İşte detaylar…

MERKEZ BANKASI FAİZ KARARI NE OLUR?

Merkez Bankası ekim ayı faiz kararını yarın saat 14.00 itibarıyla açıklayacak. Milyonların gözü açıklanacak veriye çevrilirken, beklenti anketine katılan ekonomistlerin tamamı Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) toplantısında politika faizinin yüzde 12’den yüzde 11’e indirileceğini tahmin ediyor. Hatırlanacağı üzere Cumhurbaşkanı Erdoğan da geçtiğimiz günlerde yaptığı bir konuşmada “Görevde olduğum sürece faiz her geçen gün, her geçen hafta, her geçen ay inmeye devam edecektir” demişti.

EKONOMİSTLER TEK BİR TAHMİNDE BİRLEŞTİ

Yarın saat 14.00’te açıklanacak ekim ayı faiz kararı öncesi beklenti anketine katılan ekonomistlerin tamamı, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) toplantısında politika faizinin yüzde 12’den yüzde 11’e indirileceğini tahmin ediyor.

ANKET 18 EKONOMİSTİN KATILIMIYLA SONUÇLANDI

20 Ekim Perşembe günü gerçekleştirilecek TCMB’nin Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısına yönelik beklenti anketi, 18 ekonomistin katılımıyla sonuçlandı.

BEKLENTİLERİN MEDYANI DA YÜZDE 9 OLDU

Anket sonuçlarına göre, ekonomistlerin tamamı politika faizinin 100 baz indirilerek yüzde 11’e çekilmesini bekliyor. Ekonomistlerin yıl sonu politika faiz oranına ilişkin beklentilerinin medyanı da yüzde 9 oldu.

ERDOĞAN: GÖREVDE OLDUĞUM SÜRECE FAİZ İNMEYE DEVAM EDECEKTİR

Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz günlerde Balıkesir Kuva-yı Milliye Meydanı’nda düzenlenen bir açılış töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan faiz vurgusu yapmış ve “Bazı sözde iktisatçılar hala ‘faiz’ lafı gevelemeye devam ededursun, biz kendi işimize bakarak üretimi ve istihdamı desteklemeyi sürdüreceğiz. Bu kardeşiniz bu görevde olduğu sürece faiz her geçen gün, her geçen hafta, her geçen ay inmeye devam edecektir. Kimse bize bu konuda akıl vermesin. Yatırımcı gelsin, bizim devlet bankalarından kredi talebinde bulunsun ve onları faize ezdirmeyeceğiz. Çünkü yatırım yüksek faizle olmaz. Onun için düşük faiz” diye konuşmuştu.

Dolar kuru ne kadar? Dolar kaç TL? Dolar alış ve satış fiyatları için tıklayın. Altın fiyatları için tıklayın. Gram altın ne kadar? Çeyrek altın ne kadar? Haberler.com / Onur Bayram – Gündem

Merkez Bankası Gündem Ekonomi Haberler

Bu haberi paylaş :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.