Düzce’de depremde hasar gören caminin yıkımında duygu dolu anlar yaşandı: Evim gibiydi

EKONOMİ GÜNCEL HABERLER Sağlık Haberleri Son Dakika Haberleri
Haberi Puanla post

Düzce‘nin Gölyaka ilçesinde 23 Kasım günü saat 04.08 sıralarında 5.9 büyüklüğünde deprem meydana gelmişti. Depremin ardından çok sayıda artçı sarsıntı kaydedilirken, şehirde bazı binalarda ağır hasar oluşmuştu. Ekipler hasarlı binaların yıkımına başladı.

YIKIM SIRASINDA DUYGU DOLU ANLAR YAŞANDI

Depremde ağır hasar alan Cumayeri ilçesindeki Ayşe Metin Cami‘de yıkıldı. Yıkım çalışmalarına Cumayeri Belediye Başkanı Mustafa Koloğlu ve vatandaşlar katıldı. Bazı vatandaşlar ve Yaka Mahallesi Muhtarı Mustafa Çakır, yıkım çalışmaları sırasında duygu dolu anlar yaşadı.

3 CAMİ HASAR GÖRDÜ

Cumayeri’nde 49 ağır hasarlı bina olduğunu ifade eden Başkan Mustafa Koloğlu, “Bu hasarlı binalardan 3 tanesi merkezdeki camilerimiz. Yıkım işlemine camilerimizden başladık. Bu hasarlı binaları bir an önce kaldırmak istiyoruz. Çünkü bunlar tehlike arz ediyor. Bir an önce yenisinin yapılması noktasına hızlı şekilde çalışıyoruz. İlçe merkezimizde bu hasarları ortadan kaldırarak, normale dönmek istiyoruz. Deprem merkez üssünün Cumayeri’ne yakın olması nedeniyle ciddi bir hasar mevcut. Devletimizle birlikte bu hasarları ortadan kaldırıp, yaralar bir an önce sarılır” dedi.

“CAMİ BENİM EVİM GİBİYDİ”

Caminin yıkımı sırasında duygu dolu anlar yaşayan muhtar Mustafa Çakır, “Camimiz 1973’te yapılmıştı. İbadethanemiz yeniydi ama çok deprem geçirmişti. Bir daha deprem olursa ibadethanemiz buna dayanamayabilirdi. Camimizin çok hatıraları var. İlçemizin, köyümüzün ileri gelenleri var. Her safta bir amcamız oturuyordu. Camiye girince görüyorduk. Bende bu caminin 12 yaşından beri cemaatiydim. Cami, benim evim gibiydi” ifadelerini kullandı.

CAMİNİN 2 AY ÖNCE İSMİ DEĞİŞMİŞTİ

Caminin 2 ay önce isminin değiştiğini dile getiren Çakır, “Camimizin adı 2 ay önce değişmişti. 2 ay öncesine kadar caminin ismi Fabrika Yanı Camiydi ama 2 ay sonra camiye araziyi veren hayırseverimiz olan Ayşe Metin Cami olarak ismini değiştirmiştik. Şimdi yeni yapılacak camiye de aynı ismi vereceğiz” sözlerine ekledi. Caminin minaresinin yıkılma anı dron ile havadan da görüntülendi.

SON DEPREMLER: Türkiye ve dünyadan son dakika depremler listesi. Kaynak: İhlas Haber Ajansı / 3. Sayfa

Cumayeri Düzce Cami 3. Sayfa Haberler

Bu haberi paylaş :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.