Dünya diken üstündeydi! Çin’in kontrolden çıkan 23 tonluk dev roketi hiç hesapta olmayan bir yere düştü

EKONOMİ GÜNCEL HABERLER Sağlık Haberleri Son Dakika Haberleri
Haberi Puanla post

Çin’in Cadılar Bayramı’nda uzaya fırlatılan 23 tonluk dev roketi Long March 5B, Dünya’nın atmosferine ulaştıktan kısa bir süre sonra Pasifik Okyanusu’na düştü.

KOORDİNATLAR DA PAYLAŞILDI

Amerika Birleşik Devletleri Uzay Komutanlığı, roketin planlar içinde olmayan Pasifik’in 101,9 derece batı ve 9,9 derece kuzey koordinatlarına düştüğünü duyurdu.

DÜŞEBİLECEĞİ ÜLKELER ARASINDA TÜRKİYE DE BULUNUYORDU

Çin’in 10 katlı bir bina büyüklüğündeki dev roketinin Türkiye‘ye düşeceği iddiası büyük ses getirmişti. Türkiye Uzay Ajansı’ndan yapılan açıklamada, Çin Ulusal Uzay İdaresi ile iletişim halinde olunduğu belirtilmiş ve “Karışıklığa meydan vermemek adına ancak resmi ve güncel bilginin paylaşılacağı” bildirildi. Açıklamada, “Çin tarafından fırlatma aracının inişi hakkında kesin tahminler gerekli durumda verilecektir” denilmişti.

18 TONLUK BİR ROKET HİNT OKYANUSU’NA DÜŞMÜŞTÜ

Üç yıldan kısa bir süre içinde beşinci kez, Çin’in uzay araçlarının parçaları Dünya’ya düştü. Bunlardan en dikkat çekeni 8 Mayıs 2021’de gerçekleşti. 18 tonluk bir roket Hint Okyanusu’na düştü. Ancak bölgedeki köyler dağılan enkaz parçaları yüzünden zarar gördü.

Erdem Aksoy Gündem Editörü Haberler.com – Dünya

Pasifik Okyanusu Türkiye Teknoloji Dünya Güncel Haberler

Bu haberi paylaş :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.