Çin’de bir restoran içerisinde 100 milyon yıllık dinozor ayak izleri bulundu

GÜNCEL HABERLER TELEVİZYON Televizyon Haberleri
Haberi Puanla post

Çin Yerbilimleri Üniversitesi’nde paleontolog ve doçent olan Lida Xing, Çin’in Sichuan eyaletindeki bir restoranda birkaç taş çukurun, erken Kretase döneminde yaşayan bir tür dinozor olan iki sauropodun ayak izlerini içerdiğini açıkladı. Xing’in ekibi, keşfi Cumartesi günü bir 3D tarayıcı kullanarak da doğruladı.

Uzun boyunları ve kuyruklarıyla tanınan Sauropodlar, en uzun dinozor türlerinden bir tanesiydi. Xing, ayak izlerini bırakan iki sauropodun vücut uzunluğunun muhtemelen yaklaşık 8 metre (26 fit) olduğunu söyledi.

Xing, Çin’in son yıllardaki hızlı gelişiminin fosillerin bulunmasını imkansız hale getirdiğini söyledi. Ayak izleri bulunan yer bir restoran olmadan önce, tavuk çiftliği olarak kullanılıyordu. Bu nedenle insanlar tarafından pek fazla ayak basılmadı. Ayrıca dinozor ayak izleri toprak ve kum katmanları ile gömülü kaldığı için günümüze kadar ulaşmayı başardı.

Restoran sahibi ise bulunan ayak izlerinden sonra halkın yoğun ilgisinden memnun kaldı. İnsanların çukurlara basmasını önlemek için alan çitle çevrildi. Ayrıca ayak izlerini daha fazla korumak için ayak izlerinin etrafına bir kulübe inşa edilmesi planlanıyor. 

Sauropodalar otobur bir canlıydı. Uzun boyları sayesinde ağaçlardaki yapraklarla beslenirdi. Sauroponın şimdiye kadar keşfedilen en uzun üyesi 37 metre (baştan kuyruğa) uzunluğundaydı. 

KAYNAK: HABER7
Bu haberi paylaş :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir