Ankara’daki zirvenin perde arkası ortaya çıktı! Türkiye’nin Putin’den bir talebi var

EKONOMİ GÜNCEL HABERLER Sağlık Haberleri Son Dakika Haberleri
Haberi Puanla post

Bloomberg’e konuşan Türk yetkililer, Rus heyeti ile bugün bir araya gelineceğini ve Türkiye’nin Ankara’da bir Rus delegasyonuna ev sahipliği yapacağını, Rusya‘dan ithal edilen doğalgazın fiyatında yüzde 25’in üzerinde indirim isteneceğini söyledi.

İSTİŞARELER BAŞLADI

Haberde muhtemel bir anlaşmanın Avrupa’nın bir enerji darboğazı yaşadığı dönemde fayda sağlayacağı ifade edildi. Türk Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, iki ülke arasındaki istişareler, Verşinin ve Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal başkanlığındaki heyetler arasında bugün başladı ve cuma günü de devam edecek.

TAHIL KORİDORU MESELESİ DE ELE ALINACAK

İstanbul’da yapılacak toplantı kapsamında Birleşmiş Milletler ile ilgili Tahıl Koridoru Anlaşması’nın uygulanması gibi hususların yanı sıra Suriye, Libya, Filistin gibi bölgesel konuların ele alınması öngörülüyor. Türkiye 2021 yılında toplam 69 milyar metreküp doğalgaz ithalatının yaklaşık yarısını Rusya‘dan tedarik etti.

YENİ BİR GAZ MERKEZİ İÇİN GÖRÜŞÜLMÜŞTÜ

Bunun yanı sıra Rusya da, Avrupa’nın yaptırımları sonrasında gazını satabileceği pazarlar arıyor. Bu kapsamda geçtiğimiz aylarda Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Türkiye’de yeni bir gaz merkezi kurulması önerisine sıcak baktığını açıklamıştı. Bu merkezin Avrupa’ya enerji ürünü taşımak için kullanılabileceği söylenmişti.

Haberler.com / Yavuz Selvi – Dünya

Recep Tayyip Erdoğan Rusya Dünya Ekonomi Güncel Haberler

Bu haberi paylaş :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.